Elektronski odpadki: Naraščajoči izziv za trajnostni razvoj

Elektronski odpadki: Naraščajoči izziv za trajnostni razvoj

Naša vse večja odvisnost od tehnologije, tako doma kot v službi, je osvetlila problem elektronskih odpadkov. Ti obsegajo zavržene elektronske naprave, kot so računalniki, prenosniki, pametni telefoni, televizorji, računalniški strežniki, medicinska oprema in igralne konzole.

Po raziskavi, objavljeni v reviji Nature, bi lahko do konca tega desetletja količina elektronskih odpadkov dosegla kar 5 milijonov ton. To je približno 1000-krat več, kot jih je bilo ustvarjenih leta 2023.

Razvoj umetne inteligence (UI) bo k temu problemu še dodatno prispeval, saj UI zahteva veliko računalniške moči in shranjevanja. To bo povzročilo hitrejšo menjavo strežnikov v podatkovnih centrih, ki podpirajo delovanje teh sistemov.

Vpliv na trajnostne cilje

Elektronski odpadki vsebujejo strupene in nevarne snovi, kot je živo srebro, ki predstavljajo resno tveganje za zdravje ljudi in okolje. Elektronski odpadki so med najhitreje rastočimi vrstami trdnih odpadkov na svetu; vsako leto je zavrženih več kot 5 milijard mobilnih telefonov, opozarja forum WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment).

Leta 2022 je količina elektronskih odpadkov dosegla rekordnih 62 milijonov ton, kar je 82% več kot leta 2010. Vendar pa je manj kot 20% teh odpadkov formalno recikliranih.

Energetski vidiki in vplivi na okolje

Podatkovni centri in omrežja porabijo več kot 1% svetovne energije in povzročijo 0,6% svetovnih emisij ogljika. Po napovedih bo do leta 2030 poraba energije za UI narasla s 4% na 12% celotne današnje porabe energije.

Zadovoljitev teh potreb bi lahko zahtevala več kot 500 milijard EUR naložb v infrastrukturo podatkovnih centrov. Velike tehnološke družbe že iščejo nove rešitve, kot je uporaba jedrske energije, da bi zadostile tej rasti porabe energije.

Strupene snovi v elektronski opremi lahko onesnažijo tla in vodo. Na nekaterih območjih odpadke celo sežigajo, da bi iz njih pridobili dragocene materiale, kar povzroča onesnaženje zraka. Tudi formalni postopki recikliranja so zahtevni zaradi nevarnih materialov.

Zdravstvena in gospodarska tveganja

Elektronski odpadki vsebujejo kemikalije, ki lahko povzročijo raka, kot so policiklični aromatski ogljikovodiki (PAH). Izpostavljenost tem odpadkom je povezana z nizko porodno težo novorojenčkov in reproduktivnimi težavami pri odraslih. Otroci so še posebej ranljivi, saj strupene snovi vplivajo na njihov razvoj.

Tudi gospodarski učinki so pomembni. Stroški odstranjevanja odpadkov bodo naraščali, zaradi nizkega deleža recikliranja pa se izgubljajo dragoceni materiali, kot so zlato, platina in druge ključne surovine.

Pot k rešitvi: Krožno gospodarstvo in zelene inovacije

Raziskava v Nature predlaga krožno gospodarstvo kot rešitev. To pomeni, da materiale in izdelke ohranjamo v uporabi čim dlje ter tako preprečujemo nastajanje odpadkov. Med možnimi rešitvami so podaljšanje življenjske dobe strežnikov, ponovna uporaba komponent, optimizacija delovanja UI ter izboljšanje učinkovitosti računalniških čipov.

Tudi okolju prijazno oblikovanje izdelkov lahko prinese koristi. To vključuje uporabo biorazgradljivih delov, zamenjavo strupenih komponent z manj škodljivimi ter podaljšanje življenjske dobe izdelkov.

Pomen ozaveščanja in vloga politike

Ključno je spremeniti kulturo potrošnje – namesto da naprave hitro zavržemo, moramo premisliti, ali jih resnično potrebujemo. Doniranje rabljenih naprav in uporaba certificiranih centrov za recikliranje lahko pomagata zmanjšati količino odpadkov.

Vlade imajo pomembno vlogo pri oblikovanju politik in standardov za zbiranje ter recikliranje elektronskih odpadkov. Naložbe v inovativne reciklažne tehnologije so nujne za izboljšanje varnosti in učinkovitosti postopkov.

Čeprav bo nekaj elektronskih odpadkov vedno obstajalo, je ključno storiti vse, kar je mogoče, da zmanjšamo njihovo količino in omilimo njihov vpliv. To bo bistveno za zaščito okolja, gospodarstva in našega zdravja.

Swipe up